SCENARIUSZ ZAJĘĆ
ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 11. 03. 2011R.
PRZEZ MGR ANNĘ MACIOSZEK
TEMAT BLOKU: Pomagamy innym
TEMAT ZAJĘĆ: Co wiemy o naszym zdrowiu?
ZAPIS DO DZIENNIKA:
Tworzenie mapy skojarzeń z pojęciami: ZDROWIE i CHOROBA. Wypowiedzi uczniów na temat samopoczucia człowieka zdrowego i chorego. Inscenizacja wiersza W. Grodzieńskiej „ Chory kotek”. Omówienie treści wiersza. Rozwiązywanie w parach wybieranki literowej. Odczytywanie haseł- nazw chorób układu oddechowego. Poznanie budowy układu oddechowego. Śpiewanie piosenki „Wstrętna grypa”. Grupowe tworzenie plakatów przedstawiających przyczyny, objawy, sposoby leczenia i profilaktyki chorób układu oddechowego. Prezentacja pracy grup. Rozwiązywanie zadań tekstowych- obliczenia zegarowe. Ewaluacja zajęć.
CELE:
W wyniku aktywnego uczestnictwa uczeń:
- opowiada treść tekstu pt. „Bajka o koniku polnym i mrówce”;
- czyta głośno, wyraziście
- przyporządkowuje napisy dotyczące samopoczucia człowieka zdrowego i chorego do haseł: ZDROWIE i CHOROBA;
- wypowiada się na temat samopoczucia człowieka zdrowego i chorego;
- inscenizuje treść wiersza „Chory kotek”;
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza;
- rozwiązuje wybierankę literową z hasłem- nazwą choroby układu oddechowego;
- poznaje budowę układu oddechowego;
- śpiewa poznaną piosenkę;
- tworzy w grupie plakat o określonej treści;
- prezentuje pracę grupową;
- współpracuje w małej grupie;
- czyta ze zrozumieniem treść zadań tekstowych;
- rozwiązuje zadania tekstowe;
- zaznacza i odczytuje godziny na zegarze;
- wyraża opinię na temat zajęć wypełniając kartę ewaluacyjną.
FORMY PRACY:
- praca indywidualna jednolita;
- praca indywidualna zróżnicowana;
- praca w parach zróżnicowana;
- praca grupowa jednolita;
- praca zbiorowa.
METODY PRACY:
- metody asymilacji wiedzy - uczenie się przez przyswajanie: pogadanka, opowiadanie nauczyciela;
- metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy – elementy metody problemowej;
- metody waloryzacyjne – uczenie się przez przeżywanie; metody impresyjne, metody ekspresyjne;
- metody praktyczne – uczenie się przez działanie; metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych.
MEDIA EDUKACYJNE:
- · elementy do utworzenia mapy pojęciowej: słońce, promyki, chmura, kropelki;
- · rekwizyty do inscenizacji treści wiersza W. Grodzieńskiej pt: ,,Chory kotek’’;
- · treść wiersza ,,Chory kotek”;
- · wybieranka literowa do pracy w parach;
- · kartki z nazwami chorób do przypięcia na tablicy;
- · plansza przedstawiająca budowę układu oddechowego;
- · płyta CD z nagraniem piosenki ,,Wstrętna grypa”;
- · magnetofon;
- · kredki,
- · kartony do rysowania;
- · plakaty;
- · zadania tekstowe;
- · karty ewaluacyjne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Nawiązanie do tematyki zajęć, sprawdzenie pracy domowej – opowiadanie o mrówce i koniku polnym na podstawie tekstu pt: ,,Bajka o koniku polnym i mrówce”.
II. Rozmowa w parach na temat ,,Co kojarzy się wam ze zdrowiem, a co kojarzy się wam z chorobą?’’.
III. Tworzenie mapy skojarzeń z pojęciami ZDROWIE i CHOROBA.
Uczniowie otrzymują od nauczyciela ,,kropelki’’ i ,,promyczki’’ odczytują zapisy i przypinają na tablicy. Zapisy na kropelkach przypinają pod chmurą z napisem CHOROBA, a napisy na promyczkach pod słonkiem z napisem ZDROWIE.
IV .Rozmowa z uczniami:
- Dlaczego takie symbole pojawiły się na tablicy?
- Co czujecie, gdy jesteście zdrowi?
- Co czujecie, gdy chorujecie?
- Co było przyczyną waszej choroby?
V. Inscenizacja wiersza ,,Chory kotek’’ W. Grodzieńskiej.
VI. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów:
dreszcze
gorączka
opukał
zdrowy, jak pszczółka.
VII. Omówienie treści wiersza.
- Co robił kotek w czasie deszczu?
- Jakie były skutki lekkomyślnego postępowania kotka?
- Co zrobiła mama kotka?
- W jaki sposób zatroszczył się o synka tata?
- Co zalecił pan doktor kotkowi?
- Co poradził pan doktor kotkowi?
VIII. Rozwiązanie w parach wybieranki literowej, poznanie nazw chorób układu oddechowego – astma, grypa, gruźlica, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc.
Głośne odczytanie rozwiązania , przypięcie na tablicy (wokół chmury) karteczki z nazwą choroby.
IX. Prezentacja planszy przedstawiającej budowę układu oddechowego.
X. Grupowe śpiewanie piosenki pt: ,,Wstrętna grypa’’.
XI. Grupowe tworzenie plakatów:
Dlaczego chorujemy?
Jak rozpoznajemy choroby?
Jak leczymy choroby?
W jaki sposób zapobiegamy chorobom?
Uczniowie w 4 grupach 3- 4 osobowych wykonują na jednym, wspólnym dla grupy kartonie rysunki ilustrujące:
- przyczyny chorób;
- objawy chorób;
- sposoby leczenia chorób;
- sposoby zapobiegania chorobom układu oddechowego.
XII. Prezentacja na forum klasy efektów pracy grupowej.
Uczniowie nazywają rysunki wykonane przez siebie, nauczyciel zapisuje nazwy na plakacie.
XIII. Omówienie powstałej na tablicy ekspozycji:
CHOROBA – PRZYCZYNY- OBJAWY- LECZENIE- ZAPOBIEGANIE- ZDROWIE.
XIV. Rozwiązywanie zadań tekstowych- obliczenia zegarowe.
XV. Zadanie pracy domowej.
Zadanie pracy domowej- wyjaśnienie polecenia, rozdanie kart.
XVI. Ewaluacja zajęć.
Termometr- wypowiedzi chętnych uczniów na temat zajęć.